Utrzymanie atmosfery umożliwiającej życie, zawierającej wystarczającą ilość tlenu i pary wodnej, jest uwarunkowane istnieniem pokrywy roślinnej, zwłaszcza lasów. Obecne warunki klimatyczne umożliwiają pokrycie 58% powierzchni kontynentów przez lasy, ale człowiek zmniejszył tę wielkość do 23%. Odlesianie konieczne dla potrzeb rolnictwa, skutkowało zwiększeniem amplitudy temperatur, zmniejszeniem opadów, rozwojem zjawisk ekstremalnych (susze, deszcze nawalne i ulewy) oraz większą intensywnością i częstością cyklonów tropikalnych.
Znamy wiele przykładów zmian klimatycznych, które w istotny sposób oddziaływały na życie człowieka. Dość wymienić upadek kultur Indusu około 4000 lat temu, koniec cywilizacji Majów na Półwyspie Jukatan czy kolonizację Grenlandii przez Wikingów w czasie ocieplenia w XI-XII wieku.
Krótkotrwałe zmiany klimatu mogą być efektem wybuchu wulkanu, czego przykładem było obniżenie temperatury na półkuli północnej, spowodowane kilkuletnią obecnością chmury popiołów wulkanicznych po wybuchu wulkanu Laki na Islandii w 1783 roku. Na samej Islandii znaczne zmniejszenie insolacji ograniczyło wegetację roślin, a tym samym doprowadziło do wyginięcia 75% zwierząt hodowlanych i 20% ludności.
Niektórych zmian nie da się przewidzieć, ale opracowywane prognozy zmian klimatu uwzględniają wpływ człowieka. Najnowszy raport IPCC ( Intergovernmental Panel on Climate Change) obarcza gospodarczą działalność ludzi za 90% obecnego ocieplenia klimatu, w tym wskutek zwiększenia emisji gazów cieplarnianych.
W najbliższych kilkuset latach można oczekiwać:
- wzrostu temperatury, głównie w zimie: największego w strefach umiarkowanej i subpolarnej
-
podniesienia poziomu wody w oceanach i zalania nisko położonego terenu (w tym większości obszarów nadmorskich) wskutek topnienia lodowców
-
zmiany cyrkulacji atmosferycznej i rozkładu opadów: ich zmniejszenia w strefie subtropikalnej i zwiększenia w strefie umiarkowanej
-
ekstremalnych anomalii pogodowych, w tym zwiększenia siły huraganów i wielkości towarzyszących im opadów.
Pojawi się sprzężenie zwrotne polegające na osłabieniu cyrkulacji oceanicznej, m.in. Prądu Zatokowego w północnym Atlantyku. W ciągu najbliższych kilkuset lat można spodziewać się ocieplenia, a po następnych kilku tysiącach lat - ochłodzenia.
|